با ما ارتباط برقرار کن

ارائه‌شده

در

حمله تروریستی به نمازگزاران در نیوزیلند با ۴۹ کشته و ۵۰ زخمی

حمله تروریست‌های مسلح به نمازگزاران جمعه در دو مسجد در نیوزلند، ۴۹ کشته و ۵۰ مجروح برجا گذاشت.

حدود ۲۰۰ نفر در حال ادای نماز جمعه در این دو مسجد در شهر کریست چرچ بودند که تروریست‌ها به سمت آنها آتش گشودند. تعداد دقیق مهاجمان مشخص نیست ولی به دو مسجد به صورت همزمان حمله شد. این دو حمله همزمان با اقامه نماز جمعه، در دو مسجد النور و لینوود اتفاق افتاد. به دنبال این حمله، پلیس از کشف بسته‌های مشکوک در نزدیکی محل‌های تیراندازی و بازداشت چهار مظنون خبر داد.خبرها حاکی از آن است دو مرد مسلح در دو مسجد مختلف در شهر کریست چرچ شروع به تیراندازی کردند. گفته می‌شود تیر اندازی‌ها در شش مکان مختلف روی داد. بر اساس گزارش‌ها، یک مرد مسلح در داخل مسجد النور در مرکز شهر کریست چرچ، در زمان نماز به سمت نمازگزاران تیر اندازی کرد و گفته می‌شود هنگام این تیراندازی تیم ورزشی کریکت بنگلادش هم قصد ورود به مسجد را داشت اما اعضای این تیم موفق به فرار شدند. رسانه‌های محلی همچنین از تیراندازی در دومین مسجد در حومه کریست چرچ گزارش دادند.تصاویری از عامل تیراندازی در مسجدی در کریست چرچ نیز منتشر شده است. تصاویر تهیه شده از داخل خودرویی که این عامل در آن رانندگی می‌کرد نشان‌دهنده چندین سلاح خودکار است که در این حمله از آنها استفاده شد.‌از سویی یکی از مهاجمان به نمازگزاران به‌صورت زنده از این حمله فیلمبرداری کرده و در رسانه‌های جمعی از جمله توئیتر و فیسبوک به اشتراک گذاشته است. این ضارب که گفته می‌شود “برنتون تارانت” نام دارد با انتشار بیانیه‌ای ۷۴ صفحه‌ای، در لحظات پیش از حمله به مسلمانان در مسجد می‌گوید این کار را برای کاهش نرخ مهاجرت به اروپا انجام می‌دهد. پلیس نیوزلند از بازداشت چهار مظنون مرتبط با این حمله تروریستی خبر داد که سه نفر از آنها مرد و یک نفر زن است. پلیس هم می‌گوید که چندین خودروی بمب‌گذاری‌شده را در نزدیک دو مسجد یافته که مشغول خنثی‌سازی آنهاست. نخست وزیر استرالیا هم اعلام کرد که یکی از مظنونان بازداشت شده استرالیایی است. از سویی گفته می شود فردی که از لحظات جنایت خود در مسجد نیوزیلند فیلمبرداری کرده علاقه زیادی به ترامپ داشته است. “برنتون تارانت” مانیفستی در توئیتر منتشر کرده که نشان می‌دهد از «آندرس برویک» نروژی که در سال ۲۰۱۱ میلادی ۷۷ نفر را در اسلو قتل عام کرد الهام گرفته و در ضمن علاقه شدیدی به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دارد. وی که عقایدی نژادپرستانه و اسلام‌ستیزانه دارد تاکید کرده از مسلمانان و کسانی که به دین اسلام گرویده‌اند بیزار است. تارانت گفته پس از دیدن چند مسجد در کریست‌چرچ و لینوود و همچنین مشاهده تبدیل یک کلیسا در آن منطقه به یک مسجد در آشبرتون، طرح حمله‌اش را تغییر داده است. به گفته این قاتل استرالیایی وی این حمله را از دو سال قبل طراحی کرده بود و تصمیم به حمله به مسجد النور را سه ماه قبل گرفت. تارانت همچنین تاکید کرده از حامیان دونالد ترامپ به عنوان “نماد بازیابی هویت سفیدپوستان” است.

از طرفی منابع خبری از وقو‌ع دو انفجار در نزدیکی ایستگاه قطاری در یکی از شهرهای نیوزیلند همزمان با حادثه تروریستی مذکور خبر دادند. رسانه‌های محلی در نیوزیلند از دو انفجار در نزدیکی یک ایستگاه قطار در شهر «اوکلند» خبر دادند. در این حال «جاسیندا آردرن» نخست‌وزیر نیوزلند در پی این حوادث در کنفرانسی خبری گفت که این کشور که افراط‌گرایی را رد می‌کند و همچنان هم باید اینچنین باشد، درگیر یکی از تاریک‌ترین روزهای تاریخ خود بود که پیش از این تجربه نکرده بود.نخست‌وزیر نیوزلند این حمله را تروریستی توصیف کرد و گفت: ما باید همواره درباره دیدگاه‌های افراط‌گرایانه و خشونت‌های شدید هوشیار باشیم. وی همچنین گفت: اینجا کشوری است که مردم حس امنیت دارند و باید چنین حسی داشته باشند.

واکنش ها

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران اقدام تروریستی در نیوزیلند را شدیدا محکوم کرد و آن را سبعانه خواند و خواستار شناسایی و برخورد دولت نیوزیلند با عاملان این اقدام شد. وی تاکید کرد: هر اقدام تروریستی در هر جا و توسط هر کس و به هر بهانه و انگیزه ای صورت بگیرد باید از سوی تمامی کشورها محکوم شود و دولت ها اجازه ندهند جریان ها و افکار نژادپرستانه و اسلام ستیزانه امنیت و آرامش شهروندان کشورها را به مخاطره بیندازند.سفیر ایران در انگلیس هم با انتقاد از نحوه خبررسانی BBC فارسی نوشت: از نظر آنها چاقو کشی در لندن تروریستی است، اما قتل عام در نیوزیلند فقط حمله است. حمید بعیدی نژاد با انتشار تصاویری از اخبار منتشر شده BBC فارسی درباره اقدام تروریستی نیوزیلند و چاقوکشی در لندن در صفحه توئیترش نوشت: مدیران ارشد BBCفارسی چقدر برای تروریستی نخواندن حملات داعش و تجزیه‌طلبان در ایران توجیهات آوردند. اما از نظر BBCفارسی فقط یک معیار برای تروریستی بودن حملات وجود دارد و آن حملاتی است که علیه انگلیس صورت گیرند.‌رئیس جمهور ترکیه هم حمله تروریستی به دو مسجد در نیوزلند را به شدت محکوم کرد.

حزب‌الله لبنان هم جنایت هولناک ضد نمازگزاران در نیوزیلند را محکوم کرد.از طرفی رسانه ها از افزایش تدابیر امنیتی در فرانسه و انگلیس بدنبال حادثه تروریستی نیوزیلند خبر دادند. رجب طیب اردوغان تصریح کرد: حمله تروریستی به نمازگزاران در نیوزیلند را به شدت محکوم و عاملان آن را لعن می‌کنم. وزارت امور خارجه عراق هم حمله تروریستی به دو مسجد در نیوزیلند را شدیدا محکوم کرد. عمار حکیم سیاستمدار شیعه عراق هم این حمله تروریستی را محکوم کرد. اردن نیز به این حمله واکنش نشان داد و آن را محکوم کرد. «عمران‌خان» نخست‌وزیر پاکستان هم حملات تروریستی به دو مسجد در نیوزیلند را محکوم کرد. «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حملات تروریستی به مسلمانان در نیوزیلند، این نوع حملات را حمله به بشریت توصیف کرد. هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان نیز مراتب همدردی کشورش با خانواده‌های قربانیان این حمله را ابراز داشت و گفت: این حمله وحشتناک تروریستی، مسلمانان در حال نماز را هدف قرار داد. اما دونالد ترامپ» با بیان اینکه آمریکا برای هر اقدامی و هر کاری که بتوان انجام داد در کنار نیوزیلند ایستاده است گفت: «خداوند همه ما را بیامرزد!» وزارت خارجه امارات هم به تیراندازی در نیوزیلند واکنش نشان داد و اعلام کرد: امارات همبستگی کامل خود را با نیوزیلند ضد افراط گرایی و تروریسم اعلام می‌دارد. رنتو مرسودی، وزیر خارجه اندونزی هم در بیانیه‌ای اعلام کرد: اندونزی قویاً این تیراندازی‌ها را محکوم می‌کند به ویژه در مکان عبادت و در جریان برگزاری نماز جمعه. انور ابراهیم، رهبر بزرگترین حزب در ائتلاف حاکم مالزی نیز گفت که این یک تراژدی سیاه است که بشریت و صلح جهانی با آن روبرو است. شیخ الازهر هم تیراندازی در دو مسجد در نیوزیلند را محکوم کرد و آنرا نتیجه وخیم گسترش پدیده اسلام‌هراسی دانست.

/روزنامه اطلاعات

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی