۳۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۷

گروسی: ایران مواد کافی برای ساخت چند بمب اتمی را در اختیار دارد

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: آژانس از اینکه ایران برنامه تسلیحات اتمی دارد، بی خبر است اما تهران برای ساخت بمب اتمی، به اندازه کافی اورانیوم در اختیار دارد.

گروسی: ایران مواد کافی برای ساخت چند بمب اتمی را در اختیار دارد
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

خبرگزاری تاس نوشت: «رافائل گروسی» در مصاحبه با CBC گفت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنان فکر نمی‌کند که ایران را بتواند یک قدرت اتمی دانست و هیچ اطلاعاتی ندارد که نشان دهد ایران برنامه‌ای برای ساخت سلاح اتمی دارد.

گروسی درباره اینکه ایران تا چه حد به ساخت بمب اتم نزدیک شده نیز گفت: «در سطح تولید اورانیوم غنی‌ شده کنونی، ایران عملا آن قدر اورانیوم دارد که بتواند چند بمب اتم بسازد، (آنها) اگر تصمیمش را بگیرند می‌توانند این کار را بکنند، اما ما اطلاعاتی نداریم که نشان دهد ایران چنین برنامه‌ای دارد».

گروسی در پاسخ به این پرسش که آیا ایران به نقطه بدون بازگشت رسیده و دیگر باید پذیرفت که ایران یک قدرت هسته‌ای است گفت: «نه، هنوز به این نقطه نرسیده‌ایم اما باید با جدیت تلاش کنیم که به آن نقطه نرسیم».

هفته گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار قطع‌نامه‌ای ایران را به پنهان‌کاری درباره 3 نقطه آلوده به اورانیوم متهم کرد و خواستاری همکاری بیشتر ایران شد. ایران همه این اتهامات را رد کرده است.

صحبت‌های گروسی درحالی بیان شده که او در اوایل این ماه گفته بود که تهران در حال حاضر به تعهدات خود در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پایبند است.

انتهای پیام

ما را در
گوگل نیوز دنبال کنید