۲۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۵

پیش بینی قیمت طلا و سکه 22 شهریور 1402 / سکه گرمی، ۵ میلیونی شد

کاهش آهسته و پیوسته قیمت طلا و سکه طی ۱۰ روز گذشته در حالی رخ داد که قطعات سکه آماده برگشت به کانال‌های قیمتی پایین‌تر هستند. این روزها دیگر از ریز‌ش‌های شارپی و میلیونی در این بازار خبری نیست و نوسانات کاهشی محدود، معامله‌گران را آچمز کرده است.

پیش بینی قیمت طلا و سکه 22 شهریور 1402 / سکه گرمی، ۵ میلیونی شد
طلا

به گزارش اصلاحات نیوز؛ امروز قیمت طلا و سکه همانند روزهای گذشته نوسان کاهشی با دامنه محدود داشت. با وجود اینکه دیگر در بازار فلز زرد از ریزش‌ها و پرش‌های شارپی خبری نیست، اما همین کاهش‌های محدود ۵۰ تا ۱۵۰ هزار تومانی، قیمت طلا و قطعات سکه را در آستانه ورود به کانال‌های قیمتی پایین‌تر قرار داده است.

به اعتقاد فعالان این بازار نوسانات کاهشی محدود اما لحظه به لحظه در حال وقوع است و همین موضوع هر گونه پیش‌بینی را برای قیمت طلا و سکه سخت کرده است. علاوه بر این حرفه‌ای‌های بازار را نیز از مبادله دلسرد کرده است.

گفتنی است امروز انس جهانی طلا با کاهش بیش از ۱۲ دلاری به کف کانال ۱۹۰۰ دلاری رسید و با قیمت ۱۹۰۹ دلار معامله شد. فعالان بازار طلا این افت پلکانی قیمت طلای جهانی را نیز در کاهش قیمت طلا و سکه در بازار داخلی موثر می‌دانند.
نوسانات لحظه‌ای، تنور معاملات طلا را سرد کرد

در همین راستا ابراهیم محمدولی فعال بازار طلا و جواهر و رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره نوسانات کاهشی قیمت طلا و سکه در روزهای اخیر به تجارت‌نیوز گفت: «بازار طلا رابطه مستقیم با بازار ارز دارد زیرا مکمل یکدیگر هستند؛ همچنین نرخ اونس جهانی نیز تأثیر مستقیمی بر بازار طلا می‌گذارد. بنابراین هر زمان که اتفاق خاصی در این حوزه‌ها بیفتد، قیمت طلا هم بلافاصله دچار نوسان می‌شود.»

وی با اشاره به اثرپذیری بازار طلا از قیمت دلار نسبت به انس جهانی خاطرنشان کرد: «هر رویدادی در دنیا به خصوص در حوزه سیاست می‌تواند بر قیمت طلا اثرگذار باشد. بنابراین رویداد مهمی نظیر وقوع توافق برجام منجر به ثبات بیشتر در بازار فلز زرد می‌شود و باعث رونق بازار طلا نیز می‌شود.»

این مقام صنفی سابق ضمن تاکید بر اینکه کاهش‌های قیمتی در بازار فلز زرد محدود و مختصر است گفت: « بازار با نوسانات کمی همراه است و نباید انتظار کاهش شارپی دیگری برای قیمت طلا و سکه را داشته باشیم. بنابراین کسانی که قصد خرید دارند قیمت‌ها خوب است.»

وی با اشاره به اینکه در ماه‌های گذشته بازار فلز گرانبها بیشتر تمایل به کاهش نشان داده تا افزایش خاطرنشان کرد: «فعلا آرامش بیشتری در بازار حاکم است و امیدواریم بعد از پایان ماه صفر بازار رونق واقعی خود را بگیرد.»

محمدولی درباره کاهش تقاضا در بازار گفت: «وقتی نوسانات زیاد و لحظه‌ای باشد، حتی فعالان بازار نیز تمایلی به داد و ستد ندارند. زیرا به اندازه‌ای نوسان در بازار زیاد است که تا نوشتن فاکتور و حساب و کتاب قیمت‌ها تغییر می‌کند. این موضوع معامله‌گران را محتاط کرده است.»
سکه‌های سبک در آستانه برگشت به پله پایین‌تر

امروز ۲۱ شهریور قیمت سکه امامی با کاهش ۹۲ هزار تومانی با قیمت ۲۷ میلیون و ۸۵۹ هزار تومان معامله شد. در روز جاری سکه بهار ۲۱۸ هزار تومان افت قیمت داشت و با رقم ۲۵ میلیون و ۱۸۶ هزار تومان مبادله شد.

امروز نیم‌سکه با ۵۰ هزار تومان کاهش با قیمت ۱۵ میلیون و ۵۰ هزار تومان معامله شد و ربع‌ سکه نیز با کاهش ۱۰۰ هزار تومانی به قیمت ۱۰ میلیون و ۱۲۰۰ هزار تومان رسید.

بیش از یک هفته بود که سکه گرمی بدون تغییر و با قیمت ۶ میلیون تومان معامله می‌شد اما امروز با کاهش ۵۰ هزار تومانی این قطعه به کانال پنج میلیون تومانی برگشت.

روند نامتوازن حباب در خانواده سکه‌ها

در روز جاری قیمت طلا نیز کاهشی بود. در لحظه نگارش این گزارش هر مثقال طلای ۱۸ عیار با افت ۴۷ هزار تومانی با رقم ۱۰ میلیون و ۹۴ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز کاهش ۱۱ هزار تومانی داشت و به رقم دو میلیون و ۳۳۰ هزار تومان رسید. طلای دست دوم نیز به قیمت دو میلیون ۳۰۰ هزار تومان رسید.

در بیست و یکمین روز از شهریور حباب قطعات سکه روند متوازنی نداشت. حباب سکه‌های امامی و نیم‌ به ترتیب افزایش‌های ۸۷ و ۳۵ هزار تومانی داشتند. امروز حباب سکه بهار ۹ هزار تومان، ربع‌ سکه ۵۶ هزار تومان و سکه گرمی ۲۹ هزار تومان کاهش داشتند.

ما را در
گوگل نیوز دنبال کنید