۲۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۳

رئیس کل دادگستری البرز:

صدور رای پرونده اختلاس و ارتشاء شهردار و رییس شورای شهر وقت اشتهارد/ ۱۸ نفر محکوم شدند

رییس کل دادگستری استان البرز از محکومیت شهردار و رییس شورای اسبق اشتهارد خبر داد و گفت: ۱۸ نفر در این پرونده در مجموع برای آنها رای به محکومیت صادر شده است.

صدور رای پرونده اختلاس و ارتشاء شهردار و رییس شورای شهر وقت اشتهارد/ ۱۸ نفر محکوم شدند
حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری البرز

به گزارش اصلاحات نیوز؛ به نقل از روابط عمومی دادگستری البرز، «حسین فاضلی هریکندی»  روز چهارشنبه با اشاره به صدور رای بدوی پرونده مرتبط با یکی از شهرداران و رئیس شورای شهر اسبق اشتهارد افزود: این پرونده پس از طی فرایند تحقیقات و صدور کیفرخواست، با توجه به سمت متهمان منجر به صدور رای بدوی در دادگاه کیفری ۲ شهرستان کرج به عنوان دادگاه مرکز استان شد.
وی با اشاره به جزئیات این پرونده تبیین کرد: شهردار و رییس  شورای شهر وقت اشتهارد به همراه تعدادی از کارمندان شهرداری و پیمانکاران مرتبط با شهرداری در زمان تشکیل پرونده به اتهام ارتشاء و اختلاس بازداشت شدند.
فاضلی هریکندی  افزود: بر اساس تحقیقات به عمل آمده مشخص شد که شهردار وقت با برقراری ارتباطات نامتعارف با پیمانکاران شهرداری، وجوهی را به عنوان رشوه اخذ می‌کرده و همچنین برخی از وجوه مربوط به درآمدهای شهری را در قالب اختلاس تصاحب کرده است.
رییس کل دادگستری البرز با اشاره به مبالغ مختلف دریافتی توسط شهردار اسبق به عنوان رشوه، متذکر شد: این دریافت‌ها بعضا از طریق سندسازی مبالغ کارکرد در صورت وضعیت پیمانکاران بوده است،بدین صورت که این کارکرد، بالاتر از میزان واقعی محاسبه شده و پس از پرداخت مطالبات توسط شهرداری، وجه مازاد توسط پیمانکاران به شهردار پرداخت می‌شده  در برخی موارد نیز اساسا پیمانکار، پروژه‌ای انجام نمی‌داده ولی با سندسازی‌ها، مبالغی به پیمانکار پرداخت و این مبالغ عینا به متهم تحویل می‌شده است.
وی با اشاره به اینکه در مورد اتهام اختلاس نیز مشخص شده است شهردار مبالغی را برداشت کرده گفت: متهم وجوه متعلق به شهرداری را که از محل‌هایی از جمله درآمد جایگاه سوخت متعلق به شهرداری بوده را برداشت می‌کرده است.
فاضلی هریکندی در مورد اتهامات  رییس شورای شهر اسبق اشتهارد نیز گفت: وی با برقراری ارتباط نامتعارف با پیمانکاران، وانموده می‌کرده که تاییدیه نهایی صورت وضعیت پیمانکاران منوط به امضای وی است و از این طریق آنها را تحت فشار قرار داده و رشوه اخذ کرده است.
فاضلی هریکندی اضافه کرد: پس از صدور کیفرخواست و تحقیقات تکمیلی، پرونده در شعبه ۱۱۶ دادگاه کیفری ۲کرج مورد رسیدگی قرار گرفت و بر این اساس شهردار اسبق، بابت اتهامات ارتشا و اختلاس به ۱۰ سال حبس تعزیری، انفصال دائم از خدمات دولتی و پرداخت جزای نقدی به میزان ۱۱ میلیارد و ۶۲۷ میلیون ریال محکوم شد.
رییس کل دادگستری استان البرز با تبیین محکومیت دیگر محکومان این پرونده بیان داشت: رییس وقت شوری شهر اشتهارد نیز بابت ارتشا به ۶ سال حبس تعزیری، سه سال انفصال از خدمات دولتی، ۳۰ شربه ضلاق و جزای نقدی به میزان مبلغ اخذشده محکوم شد.
وی  با بیان محکومیت مجموعا ۱۸ نفر در پرونده شهرداری اشتهارد یادآور شد: کارمندان شهرداری یعنی کارپرداز، مسوول فضای سبز و مسوول جایگاه سوخت نیز بابت اختلاس، ارتشا و تصرف غیرقانونی در اموال شهرداری و ۱۳ نفر از پیمانکاران شهرداری نیز به اتهام پرداخت رشوه به حبس و جزای نقدی محکوم شدند.

ما را در
گوگل نیوز دنبال کنید