تروئیکای اروپا: پیشرفت‌هایی در مذاکرات وین داشتیم اما به سرعت به پایان راه نزدیک می‌شویم

طرف‌های اروپایی شرکت‌کننده در مذاکرات وین ضمن اذعان به وجود پیشرفت‌هایی، هشدار دادند طرف‌ها به سرعت به پایان راه مذاکرات نزدیک می‌شوند.

تروئیکای اروپا: پیشرفت‌هایی در مذاکرات وین داشتیم اما به سرعت به پایان راه نزدیک می‌شویم

به گزارش اصلاحات نیوز؛ به نقل از فرانس۲۴؛ قدرت های غربی روز جمعه از پیشرفت هایی در مذاکرات برای نجات توافق هسته ای ایران خبر دادند، اما دیپلمات های اروپایی هشدار دادند که به سرعت در حال رسیدن به پایان راه هستند. این درحالی است که انریکه مورا-دیپلمات ارشد اروپایی- از پیشرفت در مذاکرات خبر داده بود.

طرف‌های اروپایی درخواست ایران برای ایجاد وقفه چند روزه در مذاکرات را نوعی ضربه به این گفتگوها می‌دانند. بریتانیا، فرانسه و آلمان روز جمعه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: در ۲۴ ساعت گذشته پیشرفت‌های فنی صورت گرفته است، اما این فقط ما را به جایی که مذاکرات در ژوئن تمام شد، نزدیک‌تر کرده است؛ ما به سرعت در حال رسیدن به پایان راه در این مذاکرات هستیم»

در همین حال انریکه مورا، مقام اتحادیه اروپا که ریاست مذاکرات را بر عهده دارد، خواستار فوریت دادن به از سرگیری مذاکرات قبل از پایان سال شد. مورا گفت: ما دیگر در مورد ماه‌ها صحبت نمی کنیم، بلکه در مورد هفته‌ها صحبت می کنیم.

از سوی دیگر یک مقام ناشناس آمریکایی در مورد دور جدید مذاکرات بر سر برجام گفت: دور اخیر «بهتر از آنچه ممکن بود باشد» و «بدتر از آنچه باید می‌بود» بود. این مقام آمریکایی خواستار شتاب زیاد در مذاکرات شد و گفت که ایالات متحده آماده بازگشت به توافق قبل از سال نو است.

این مقام آمریکایی افزود: اگر این زمان برای توافق بر سر یک دستور کار مشترک طول می‌کشد، تصور کنید چقدر زمان برای حل مسائل موجود در آن دستور کار طول خواهد کشید.

درحالیکه دولت بایدن بر بازگشت به برجام و توافق با ایران سخن می‌گوید، گروهی از مقامات سابق آمریکایی از جمله لئون پانتا وزیر دفاع اوباما و ژنرال بازنشسته دیوید پترائوس در بیانیه‌ای مشترک از بایدن خواستند تمرین‌های نظامی یا اقدامات دیگری برای ایجاد ترس در ایران ترتیب دهد. آنها مدعی شده‌اند بدون متقاعد کردن ایران در این مورد که ادامه روند فعلی عواقب شدیدی خواهد داشت، دلیل کمی برای امید به موفقیت دیپلماسی وجود دارد.

انتهای پیام