۳۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۶

سنت های عجیب قبیله وودابی

اینجا زنان می ‎توانند چند شوهر داشته باشند!

شاید بتوان گفت که آفریقا بکرترین و دست نخورده‌ترین مکان دنیا از نظر آداب و رسوم است و هنوز هم چیزهای زیادی در آن یافت می‌شود که از قرن‌ها پیش دیگر در سایر نقاط جهان یافت نمی‌شوند.

اینجا زنان می ‎توانند چند شوهر داشته باشند!

در قاره شگفت انگیز آفریقا هنوز هم قبائلی وجود دارند که به‌دور از هیاهوی دنیای مدرن اطرافشان، همان سنت‌های قدیمی خود را انجام می‌دهند که از نظر انسان امروزی بسیار بدوی و غیرقابل باور خواهد بود.

سنت های عجیب قبیله وودابی


در انتهای فصل بارندگی در نزدیکی رودخانه چاد در شمال نیجر، مردم قبیله وودابی (Wodaabe) برای برگزاری جشن «کیور سالی» یا «جشنواره صحرا نشین‌ها» دور هم جمع می‌شوند. در این جشنواره مسابقه‌ای به نام «گِرِوول» برگزار می‌گردد که در آن مردان بر اساس زیبایی با هم رقابت می‌کنند.

انتخاب زیباترین فرد

در این مسابقه، مردان جوان بخصوص دامداران با آرایش کامل، زیورآلات و برترین لباس‌هایی که دارند کنار هم می‌ایستند تا داوران زن، زیباترین آن‌ها را گزینه کنند. در این مراسم، دندان‌ها و چشم‌های سفید طرفداران بیشتری دارند، از این رو مردهای جوان تا جایی که می‌توانند پوزخند می‌زنند و دهان و چشم‌هایشان را به شکل‌های گوناگون باز می‌کنند تا نظر داوران را جلب کنند.

اسم دیگر این مراسم زن دزدی است و مردانی که بتوانند هر ساله دل زنان این قبیله را به‌دست آورند، زن را از شوهر قبلی‌ او می‌دزدند. همچنین، زنان قبیله وودابی در کشور نیجر طبق آداب و رسوم سنتی حق دارند سالی یکبار شوهر خود را عوض کنند.

آرایش مردان

در این مراسم یک هفته‌ای، مردان قبیله وودابی در آفریقا برای جلب توجه زنان و ازدواج با آنان خود را آرایش می‌کنند.

سنت های عجیب قبیله وودابی

این کار ساعت‌ها طول می‌کشد و برای آرایش خود از خاک رس، استخوان و اسید استفاده می‌کنند. اعتقاد مردان وودابی بر این است که آرایش به آنان قدرت جادویی می‌دهد.

البته مردان در این راه مشقت زیادی را نیز متحمل می‌شوند. آن‌ها برای پیدا کردن پودر چای نارنجی که در نزدیکی کوهی در جونگوریا در نیجر قرار دارد، حدود ۱۴۰۰ کیلومتر سفر می‌کنند. مردان وودابی خود را زیباترین مردم جهان می‌دانند.

همچنین هر مرد قبیله‌ای که خود را آرایش می‌کند یک آینه کوچک نیز به همراه خود دارد و دائما خود را در آن نگاه می‌کند. انتخاب شوهر نیز توسط زنان این قبیله عجیب است. مردان در یک صف می‌ایستند و زن در حالی که پشت به آن‌ها است بدون اینکه نگاهشان کند یکی را برای همسری انتخاب می‌کند.

ما را در
گوگل نیوز دنبال کنید