۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۱

در نشست خبری اتحادیه سوخت‌های جایگزین و صنایع وابسته عنوان شد: 

افزایش هشت برابری قیمت سی‌ان‌جی‌ مصرف را کاهش داد/ صرفه‌جویی ۴ میلیارد دلاری بنزین در صورت مصرف سی‌ان‌جی

از ابتدای سال ۸۲ پروژه تبدیل خودروهای بنزینی به CNG سوز کلید خورد. دانش مربوط به این حوزه از طریق اروپا به کشور انتقال پیدا کرده بود و سبب شد ۲۰ میلیون گاز طبیعی جایگزین ۲۰ میلیون بنزین شود. 

افزایش هشت برابری قیمت سی‌ان‌جی‌ مصرف را کاهش داد/ صرفه‌جویی ۴ میلیارد دلاری بنزین در صورت مصرف سی‌ان‌جی

به گزارش خبرنگار اصلاحات نیوز، علی محمودیان مدیر اجرایی اتحادیه سوخت‌های جایگزین و صنایع وابسته امروز صبح در نشست خبری این اتخادیه گفت: از بی نظیرترین اتفاق‌هایی که در نیم قرن اخیر در کشور به وقوع پیوست، توسعه صنعت CNG بود چنانچه در بازه‌های زمانی خاص که مصرف بنزین بین ۳ تا ۶ درصد در سال رشد داشته تنها نقطه ای که باعث نوزولی شدن مصرف شد از سال ۸۵ و افزایش مصرف CNG به جای بنزین بود.

وی افزود: در این دهه از ابتدای سال ۸۲ پروژه تبدیل خودروهای بنزینی به CNG سوز کلید خورد. دانش مربوط به این حوزه از طریق اروپا به کشور انتقال پیدا کرده بود و سبب شد ۲۰ میلیون گاز طبیعی جایگزین ۲۰ میلیون بنزین شود. 
محمودیان افزود: اما از سال ۹۰ به بعد رشد بنزین افزایش پیدا کرد و سبب شد مصرف بنزین تا به امروز به ۱۱۲ میلیون لیتر در روز برسد. 

روسیه در استفاده از سی‌ان‌جی بسیار جلوتر از ایران است

وی گفت: مصرف بنزین در سال ۸۱ برابر با ۶۱ میلیون لیتر در روز بوده که با اجرای طرح دوگانه سوز کردن خودرو ها میانگین مصرف روزانه بنزین در پایان سال ۱۳۹۰ برابر با ۶۰ میلیون لیتر بود که بر اساس شدت مصرف باید ۸۰ میلیون لیتر بنزین مصرف میکردیم که از این مصرف ۶۰ میلیون لیتر بنزین و ۲۰ میلیون متر مکعب CNG با بنزین جایگزین شده و در نتیجه مصرف بنزین اینگونه کاهش پیدا کرده است.
وی گفت: اتفاقی که باعث کاهش مصرف CNG از سال ۱۳۹۰ به بعد در کشور شد این بود که با افزایش ۸ برابری قیمت CNG انگیزه برای متقاضیان CNG در کشور کاهش پیدا کرد. 
مدیر اجرایی اتحادیه سوخت‌های جایگزین و خدمات وابسته افزود: در سال ۱۳۹۸ یک مصوبه ابلاغ شد که در ابتدا ۱ میلیون ۴۰۰ هزار خودرو و پس از اصلاح مصوبه ۱ میلیون ۲۰۰ هزار خودرو تبدیل شوند. اما این موضوع مطابق مساله پیش نرفت و اما با اجرایی شدن آن می‌توانستیم ۱۰ میلیون لیتر دیگر کاهش مصرف بنزین داشته باشیم.
محمودیان با اشاره به توسعه CNG در روسیه گفت: روسیه در یک دهه گذشته برنامه توسعه ای CNG را به شدت پیگیری می‌کند و همین موضوع سبب شده که بتواند بنزین خود را صادر کند و به عنوان صادر کننده شناخته شود. ایران هم می‌تواند با استفاده از ظرفیت CNG تبدیل به صادرکننده بنزین شود.
وی گفت: در تاریخ ۲۵ اسفند سال ۹۷، دولت مصوبه‌ای در حوزه صنعت cng به تصویب رساند که براساس آن ایمنی خودروهای گازسوز، هوشمند سازی و استاندارسازی آن‌ها انجام شود.
محمودیان افزود: در بند ۴ این مصوبه بناشد ۳۹۲ ریال به ازای هر متر مکعب گاز از مردم گرفته شود و برای کمک به ایمنی و تعویض مخازن و خودروهای گاز سوز به علت هزینه‌های بالای این قطعات پرداخت شود.
وی افزود: تا کنون این مبلغ به یک هزار و پانصد میلیارد تومان رسیده و در حساب‌های شرکت ملی گاز قرار دارد و تاکنون پولی به این صنعت اختصاص پیدا نکرده است.
محمودیان در پایان گفت؛ کره جنوبی ذخایر گاز ندارد اما با استفاده مشوق ها به سمت سوخت های پاک حرکت می‌کنند و توسعه CNG را در دستور کار خود قرار داده‌اند. با این حال اختلاف قیمت گاز طبیعی و بنزین سبب شده مردم، انگیزه‌ای برای استفاده از گاز طبیعی نداشته باشند.

مداخله دولت در اقتصاد، مانع پیشرفت سی‌ان‌‌جی است

در ادامه این نشست شهرام اتفاق مشاور اتحادیه سوخت های  جایگزین و صنایع وابسته گفت: با وجود اینکه ۱۸ درصد منابع گازی جهان در کشور قرار دارد، حجم کمی از صادرات را به خود اختصاص دادیم و عمده آن در مصارف خانگی استفاده می‌شود. در صورتی سهم حمل و نقل تنها ۳ درصد از گاز است.
اتفاق گفت: بسیاری از کشورها از جمله چین و برزیل از CNG کردن خودروها استقبال می‌کنند به نوعی که در خودروهای سبک و سنگین از آن استفاده می‌کنند.
وی افزود: در حال حاضر بیش از ۱۲۰۰ کارگاه cng در کشور داریم که شبکه‌ی بسیار گسترده‌ای از اشتغال رایی را به خود اختصاص داده‌اند بنابراین زنجیره‌ای از تامین کالا در اختیار کشور بوده و نکته مهم خصوص بودن بخش بزرگی از این صنعت است.
اتفاق ادامه داد: باید به این نکته نیز اشاره کرد که شبکه لوله کشی در کشور بسیار گسترده است و بنابراین زیرساخت های لازم در تمام وجوه در کشور برای توسعه این صنعت وجود دارد اما مداخله دولت در اقتصاد اجازه توسعه بخش خصوصی را گرفته است.
وی گفت: CNG در صرفه جویی سوخت در کشور بسیار موثر است و بر اساس مصوبه مذکور دولت موظف به پرداخت هزینه‌ صرفه جویی صورت گرفته به شرکت های پیمان کاری بود که تا کنون ۹ میلیون دلار به این شرکت‌های بدهکار است.

اتفاق گفت: در صورتی که اگر روزانه ۲۳ میلیون لیتر بنزین در کشور که به علت استفاده از گاز صرفه جویی می‌شود را در یک سال و قیمت ۵۰ سنت بنزین صادراتی ضرب کنید به این نتیجه می‌رسید که سالانه ۴ میلیارد دلار در مصرف بنزین صرفه جویی می‌شود در صورتی که ما قابلیت افزایش دو برابر داریم و میزان صرف جویی نیز می‌تواند به ۸ میلیون دلار در سال نیز برسد.

ما را در
گوگل نیوز دنبال کنید