۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۶

دبیرکل حزب اراده ملت:

اعتبار خاتمی تضعیف شده اما بی اعتبار نشده است

دبیرکل حزب اراده ملت می‌گوید: به نظر می‌رسد آن قدرت بسیج قبل و آن اعتباری که خاتمی در سال‌های پیش داشته تضعیف شده اما به این معنی نیست که خاتمی کاملا بی‌اعتبار شده باشد.

اعتبار خاتمی تضعیف شده اما بی اعتبار نشده است
احمد حکیمی پور، دبیرکل حزب اراده ملت

احمد حکیمی پور، دبیرکل حزب اراده ملت، درباره وضعیت اصلاح طلبان و بازگشت آنها به قدرت گفت: اگرچه ما اصلاح‌طلب هستیم اما چند سالی است که شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان برگزار نمی‌شود و مستقل کار می‌کنیم. فکر می‌کنم حداقل بخشی از اصلاح‌طلبان همیشه تمایل به بازگشت به قدرت را از خود به نمایش گذاشته‌اند.

او ضمن ارزیابی استقبال مردم از چهره‌هایی نظیر خاتمی افزود: به نظر می‌رسد آن قدرت بسیج قبل و آن اعتباری که خاتمی در سال‌های پیش داشته تضعیف شده اما به این معنی نیست که خاتمی کاملا بی‌اعتبار شده باشد. بالاخره در هر شرایطی هر کسی نسبت به وزن خود می‌تواند نقش ایفا کند. در حال حاضر جامعه به وضعیت جدیدی رسیده و خواسته‌هایی را مطرح می‌کند که از برخی مرزهای گروه‌های رسمی عبور کرده است.

حکیمی پور در ادامه تصریح کرد: از سوی دیگر هر یک از گروه‌های رسمی اعم از اصولگرا و اصلاح‌طلب محدودیت‌های خاص خودشان را دارند مخصوصا درباره اصلاح‌طلبان به اندازه‌ای راه را برای آنها سد کردند که امکان نقش‌آفرینی برای اصلاح‌طلبان ضعیف شده است. به هر حال باید مشاهده کنیم که گذشت ایام چه نشان خواهد داد چرا که سیاست، عرصه ممکنات است.

قدرت بسیج قبل و آن اعتباری که خاتمی در سال‌های پیش داشته تضعیف شده اما به این معنی نیست که خاتمی کاملا بی‌اعتبار شده باشد. بالاخره در هر شرایطی هر کسی نسبت به وزن خود می‌تواند نقش ایفا کند. در حال حاضر جامعه به وضعیت جدیدی رسیده و خواسته‌هایی را مطرح می‌کند که از برخی مرزهای گروه‌های رسمی عبور کرده است.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با اشاره به راه‌حل موجود برای تقویت اصلاح‌طلبان اظهار کرد: باید اصلاحات اساسی و عمیق صورت بگیرد. در حال حاضر سیستم فعلی دچار ناکارآمدی و مشکلات شده و صحبت از این حرف‌ها گذشته است. نیاز است یکسری قدم‌های اساسی برداشته شود که در نتیجه آن بی‌اعتمادی که میان جامعه و حکومت به وجود آمده ترمیم شود و این موضوع، مسئله‌ای زمان‌ بر است. دچار بحران بی‌اعتمادی و ناکارآمدی در سیستم هستیم و اینها بحران‌های کمی نیست؛ کشور به صورت درستی مدیریت نمی‌شود.

حکیمی پور همچنین ادامه داد: جریان اصلاحات اگر بخواهد به حیات سیاسی خود ادامه بدهد به یک خودکاوی یا آسیب شناسی اساسی درونی نیاز دارد تا خودش را باسازی کند. به عبارت دیگر این جریان نیاز دارد که به لحاظ گفتمانی، ساختاری و عملکرد خودش را به روز کند. جریان اصلاح‌طلب تقریبا حرف جدیدی ندارد و در حال جا زدن است. 

او در پاسخ به اینکه بسیاری بر این باورند که جریان اصلاحات با عاریه گرفتن چهره‌های اصول‌گرایی همچون ناطق نوری و لاریجانی می‌تواند به مسیر خود ادامه بدهد اظهار کرد: استفاده از چهره‌های اصول‌گرا توسط اصلاح‌طلبان حرکت ائتلافی است که در دوران روحانی هم همین حرکت ائتلافی صورت گرفت اما الان بحث چیز دیگری است. بحث این است که دوره شخص‌ محوری در سیاست تمام شده است. در حقیقت در کشور ما مسئله فرد و تاثیر فرد موضوعیت ندارد بلکه باید فرآیندها درست شود. تا زمانی که فرصت‌طلب‌ها، قدرت‌طلب‌ها، متملقان و چاپلوسان دور افراد را می‌گیرند عملا کارآمدی از دست می‌رود چراکه دور آن فرد حلقه‌ای از باند فرصت‌ طلب شکل می‌گیرد و مشاهده می‌کنیم که فاصله‌ها و سرخوردگی‌ها زیاد می‌شود. البته این رویه مربوط به هر دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا است.

حکیمی پور در واکنش به گعده های به اصطلاح اپوزیسیون که در خارج از کشور  تشکیل شده است، خاطرنشان کرد: اپوزیسیون فعلا دعوای رهبری دارد و مشکل کشور ما همیشه همین است به محض اینکه مردم به صحنه می‌آیند و خواسته‌هایی را مطرح می‌کنند یک عده از داخل و یک عده از بیرون داعیه رهبری می‌کنند و شروع به با هم جنگیدن می‌کنند و یکدیگر را تخریب می‌کنند. مردم هم با طرح‌ها و خواسته‌های واقعی خودشان وسط مانده‌اند. اینها همیشه و در هر دوره‌ای به نفع جریان حاکم تمام شده است. مسئله رهبری‌ طلبی، قدرت‌طلبی و خودمحوری‌ها باعث شده که مردم از این اشخاص گذشته‌اند و فقط می‌ماند چهره‌های سالم و ملی و اصیلی که در تاریخ ایران هم کم نبودند و الان هم هستند ولی این دسته از افراد معمولا خودشان را جلو نمی‌اندازند و دارای چنین خصلت‌هایی نیستند و دیگران هم اجازه نمی‌دهند آنها رشد کنند و دیده شوند. در هر حال امیدوارم فضای کشور تحت اختیار افراد سالم و عفیف بیفتد.

او یادآور شد: بالاخره هر کسی در حال تلاش است اما این‌طور که متوجه می‌شوم تحولات بیرونی که بخواهد در داخل اثر بگذارد معمولا واقع‌ بینانه نیست و نمی‌تواند با خواسته‌های داخلی چفت شود. تحولات جامعه بیشتر باید در داخل سروشکل بگیرد و سمت و سوی آن معلوم شود. بنابراین اینکه فقط فعال بیرونی اقدامی انجام بدهد و بخواهد تحولات رقم بزند تاریخ نشان داده عملا این موضوع اتفاق نیفتاده و اگر هم اتفاق افتاده نتیجه خوبی در پی نداشته است.

/منیبان

ما را در
گوگل نیوز دنبال کنید