۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۶

عبدالرضا فرجی‌راد:

احتمال وقوع «درگیری میان ایران و آمریکا» زیاد نیست

یک استاد دانشگاه و سفیر پیشین ایران در نروژ و مجارستان می گوید: احتمال وقوع درگیری میان ایران و آمریکا زیاد نیست اما برخی از حوادث قابل پیشگیری و پیش بینی نیستند و ناخودآگاه و از دسترس خارج است، این موارد را باید در نظر گرفت.

احتمال وقوع «درگیری میان ایران و آمریکا» زیاد نیست
روابط ایران و آمریکا

فرجی راد در پاسخ به این سوال که با توجه به تحولات اخیر منطقه چه پیش بینی هایی در خصوص نتایج و آینده این درگیری ها وجود دارد؟ اظهار داشت: هر دوطرف که محور هستند یعنی آمریکا و جمهوری اسلامی اعلام کرده اند که خواهان گسترش درگیری ها نیستند. ایران و آمریکا مستقیما با هم درگیری ندارند ولی آمریکاو به طور کلی غرب ایران را متهم می کند که جبهه مقاومت را تغذیه می کند. برخی پیش بینی می کنند که این درگیری ها ممکن است به همین بهانه به ایران نیز کشیده شود. هر دو طرف اعلام می کنند به هیچ وجه آمادگی جنگ گسترده را ندارند. هر دو طرف می گویند خواستار کم شدن تنش و درگیری در منطقه هستند ولی اتفاقاتی در منطقه رخ داده و حساسیت در دریای سرخ بالا رفته است. در باب المندب عبور و مرور کشتی ها با مشکلاتی همراه است و در اردن سربازان آمریکایی کشته شدند، آمریکا در این موقعیت عکس العمل هایی نشان داد تا در مقابل مردم اش ضعیف جلوه نکند به ویژه که هر دو کشور آمریکا و انگلیس انتخاباتی مهم پیش رو دارند. گروه های تندرو و مخالف و منتقد دولت در داخل این کشور ها کم نیست.

احتمال وقوع درگیری میان ایران و آمریکا زیاد نیست اما برخی از حوادث قابل پیشگیری و پیش‌بینی نیستند

وی افزود: احتمال وقوع درگیری میان ایران و آمریکا زیاد نیست اما برخی از حوادث قابل پیشگیری و پیش بینی نیستند و ناخودآگاه و از دسترس خارج است، این موارد را باید در نظر گرفت. تلاش هایی می شود تا آتش بس در غزه اعلام شود، نتانیاهو مقاومت می کند و می خواهد به جنگ ادامه بدهد. حماس اعلام کرده که حاضر به آزاد کردن گروگان ها است به شرطی که آتش بسی دائمی در غزه ایجاد شود ولی نتانیاهو می خواهد آتش بسی کوتاه مدت ایجاد کند و پیش از آتش بس دائمی تمام گروگان ها را آزاد کند و بعد دوباره به غزه و حماس و جهاد اسلامی حمله کند و جنگ با آن ها را ازسر بگیرد، این گروه های مقاومت فلسطینی نمی خواهند چنین کاری را انجام دهند گروگان ها تنها ابزار آن ها هستند و می خواهند به این وسیله از حملات نتانیاهو جلوگیری کنند.

منطقه در مجموع متنشنج است اما انگیزه جنگ وجود ندارد

وی تصریح کرد: با پافشاری نتانیاهو امید های ایجاد شده تضعیف می شود ولی سفر بلینکن به منطقه و شروع ملاقات ها می تواند فشار ها رابر نتانیاهو بیشتر کند. مصر و قطر هماهنگی های بیشتری خواهند داشت و نهایتا شاهد آتش بسی دائم یا موقت خواهیم بود چون در داخل اسرائیل فشار ها به نتانیاهو و دولت اش بالا است. گروگان ها مصاحبه هایی انجام می دهند و خانواده ها فشار هایی می آورند. تظاهرات ها ادامه دارد و منطقه در مجموع متنشنج است ولی با توجه به این که آمادگی برای درگیری گسترده وجود ندارد چه از طریق گروه های جبهه مقاومت و چه از طریق آمریکا و چه ایران انگیزه جنگ وجود نداد و از این نظر من بعید می دانم اتفاقی مهم و غیر منتظره رخ بدهد. وضعیت در عراق نسبت به هفته گذشته بهبود پیدا کرده است درگیری ها در جنوب لبنان کاهش پیدا کرده است. این موارد علایمی نسبتا مثبت است و این نوید را می دهد که ما به سمت آرامش می رویم.

اگر آتش بس در غزه ایجاد شود فشار بر جنوب لبنان بالا می رود

غرب به دنبال این است که با بهانه ایجاد دو کشور رابطه اسرئیل و عربستان را تنظیم کند

فرجی راد در خصوص اینکه گفته می شود تحرکات غرب و اسرائیل در منطقه برای از بین بردن گروه های مقاومت است آیا چنین سناریویی در پیش است؟تصریح کرد: بله این نگاه وجود دارد. آمریکا و انگلیس و اتحادیه اروپا و کشور های عربی همه در صدد هستند که قضایا به نحوی پیش برود که اولا حماس نقشی در غزه نداشته باشد، در حقیقت نقطه ثقل درگیری ها حماس و جبهه مقاومت است. اگر حماس در آن منطقه قدرت نداشته باشد جبهه مقاومت نیز نمی تواند نقش مهمی بازی کند. اسرائیلی ها نیز فکری دارند و می خواهند بعد از آتش بس به نحوی جنوب لبنان را با فشار بر حزب الله در اختیار ارتش لبنان قرار دهند. معلوم نیست این طرح چقدر موفقیت آمیز باشد اگر آتش بس در غزه ایجاد شود فشار بر جنوب لبنان بالا می رود، این موارد مطرح است. غرب به دنبال این است که با بهانه ایجاد دو کشور رابطه اسرئیل و عربستان و باقی کشور های جهان عرب را تنظیم کند. شاید در این مسیر اسرائیل کمی راضی شود و در ازای آنچه به دست می آورد با ایده تشکیل دو کشور موافقت کند و بتواند در داخل تبلیغاتی داشته باشد اما اسرائیل با وجود قتل عام ۳۰ هزار نفر هنوز به چیزی نرسیده است. باید بتوان چیزی در اختیارش گذاشت تا بتواند بالانس کند. مجموعه اقداماتی دارند تا برای اسرائیل دستاورد درست کنند ارتباط با جهان عرب به ویژه عربستان در همین راستا است. خروج جنوب لبنان از کنترل حزب الله نیز در این مسیر است تا گفته شود اسرائیل دستاورد هایی داشته است.

/شفقنا

ما را در
گوگل نیوز دنبال کنید